İTÜ PARS ROKET GRUBU

Uzun aradan sonra tekrar yazmaya başlamak açıkçası çok farklı bir his. Uydu yarışmasından döndükten sonra hali hazırda 2012’den itibaren içinde olduğum ancak PARS-ARISAT uydu projesi nedeniyle çok fazla ağırlık veremediğim ancak esasında daha kompleks, özen gerektiren ve buna değer İTÜ PARS ROKET GRUBU ve çalşmalarından bahsedeceğim.

Öncelikle İTÜ PARS ROKET GRUBU hakkında ufak bir bilgi vermek isterim. PARS Roket Grubu 2012 yılının Haziran ayında kurulmuş bir takımdır. Grup çalışmaları İstanbul Teknik Üniversitesi’nin birçok mühendislik bölümünden öğrencilerle interdisipliner bir yapıda gönüllü olarak gerçekleştirilmektedir. Takımın ana amaçları Türkiye’de ilkokuldan üniversiteye kadar roketçilik alanında bir bilinç oluşturmak, tamamen özgün olarak, farklı görev tanımları için roket sistem ve alt sistemlerini tasarlamak aynı zamanda üretmektir.

2012 – 2013 akademik yılı içerisinde tamamen altyapı hazırlıkları çalışmaları yürüten PARS Roket Grubu bu çalışmalar kapsamında kendi özgün motor kovanını üretmiş, fırlatma rampasını inşa etmiş, yapısal anlamda gerekli malzemelerini temin etmiş ve bunların yanında en önemlisi takım yapılanmasını oturtmuştur. Bu çalışmaların yanında birçok sistem tasarımı gerçekleştirmiş ve raporlama faaliyetlerini sürdürmüştür. Roketçilik alanında 450 sayfadan fazla Türkçe kaynak oluşturarak ülkemize önemli bir bilgi birikimi yaratmıştır. Son olarak ise yaptığı tüm tasarımlar için gerekli yerlerle çözüm ortaklığı kapsamında anlaşmaya varmıştır. Böylece takım, bundan sonraki çalışmaları için tüm altyapı hazırlarını tamamlayarak ilerlemektektir.

Geçen sene NASA UTAH Konsorsiyumu tarafından desteklenen, Experimental Sounding Rocket Association(ESRA) kurumu tarafından düzenlenen, Intercollegiate Rocket Engineering Competition (Üniversiteler Arası Roket Mühendisliği Yarışması)’a katılan PARS, özellikle ayrılma sistemleri ve otomatik kontrol tasarımlarıyla jüri karşısında takdir görmüştür. PARS bu yarışmaya katılan ve ana dili ingilizce olmayan tek takımdır. ( Genel olarak katılan takımlar ABD, Kanada, İngiltere, Hindistan gibi ülkeleri temsilen katılmaktadır.)

Bu sene ise PARS, 10.’su düzenlenecek olan prestijli yarışmaya tekrar katılacaktır. Yarışma, gelecek uzay teknolojilerinin gittikçe küçülen yapılar halini almasını dikkate alarak kurallarını ortaya koymaktadır.Bu seneki yarışma lokasyonu Utah, Green River’dır.

Yarışmanın ana kuralları ise şunlardır;

  • 4,5 kg’lık bir faydalı yük taşımak (tasarım ve üretimi yine takım tarafından yapılmalı),
  • 3 km’lik bir irtifaya çıkmalı,
  • Tamamen özgün tasarım ve üretim olmalı.
İTÜ Pars Roket Grubu

İTÜ Pars Roket Grubu

UTAH'14

UTAH’14

Çift Kademe Katı Yakıt Motorlu Roketimizin Kademe Ayrım Kanatçıklarından Bir Görünüm

Çift Kademe Katı Yakıt Motorlu Roketimizin Kademe Ayrım Kanatçıklarından Bir Görünüm

Pars Roket Grubu geçtiğimiz sene yarışmaya özgün üretimi ve tasarımı olan katı yakıtlı roket ile katılmıştı. Ancak bu sene bu çalışmasını bir adım daha ileri taşıyarak hibrit roket motoru üretimini tamamlayarak, yarışmaya da bu roket motoru ile katılmayı hedeflemektedir.

Pars, temel olarak kendi içinde yapısal, itki sistemleri ve aviyonik olarak üç ekibe ayrılmıştır. Örneğin itki sistemleri ekibi de kendi içerisinde roket motorları ve yakıt sistemleri olarak ikiye ayrılır. Ben biraz da şahsımın içinde bulunduğu aviyonik ekibinden bahsetmek istiyorum. Aviyonik ekibi roketlerin güvenli bir şekilde uzaktan ateşlenmesi, uçuş bilgisayarının tasarım ve üretimi, belli bir hız ve irtifada roket içi ve dışı dinamiklerin uçuş bilgisayarına aktarılması, uzaktan kontrol, otomatik kontrol ve devre dizaynı, test sistemlerinin tasarımı ve kalibrasyonu gibi alanlarda görev yapmaktadır. Ayrıca yarışma için rokete yerleştirilecek pay-load yani anlamlı yükün ( bu bir uydu veya yüksek irtifada deney gerçekleştirecek bir robot olabilir. ) tasarımıve üretimi konusunda da çalışmaktadır.

Aviyonik

Aviyonik

Pars Roket Grubu ülkemizin roketçilik ve uzay çalışmaları alanında gelişmesi, ülkemizde uzay alanında bir bilincin oluşturulması ve başarılarına ekleme yapabilmesi adına sıkı bir çalışma içindedir. Bu kapsamda çalışmaların sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi ve ABD de temsiliyetin sağlanabilmesi adına gerek özel gerekse kamu kuruluşlarının desteğine ihtiyaç duymaktadır. Pars, roketinde imzası olan ve olacak tüm değerli kuruluşlarımıza minnettardır ve öyle de kalacaktır.

Bizi Takip İçin:

İTÜ PARS Roket Grubu Medyada :

http://www.dha.com.tr/itu-pars-roket-grubu-turkiye-ve-asyada-bir-ilki-gerceklestirdi_360040.html

http://www.cnnturk.com/video/bilim-teknoloji/bilim/turkiyenin-uzay-calismalari

PARS YouTube Channel :

http://www.youtube.com/channel/UCEGxbbOvTdszO3YLa06M-bA?feature=mhee

Resmi Facebook Sayfamız:

http://www.facebook.com/pages/PARS-Roket-Grubu/411359845569437?fref=ts

Resmi Web Page:

http://www.parsrocketryteam.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s